Help us Protect
Our Local
Environment

 

Mother Lode Chapter Sierra Club
2014 Officers, Delegates & Committees

To contact any of the volunteers below,

email: Info@MLC.sierraclub.org

Chapter Officers

       Chair                      BARBARA WILLIAMS
Vice-Chair               ANDY SAWYER
      Secretary                BARBARA RIVENES
  Treasurer                DALE STOCKING
Compliance Officer   ANDY SAWYER
       Council Delegate     BARBARA WILLIAMS
Council Alternate     ANDY SAWYER

     Elected Executive Committee Members

                                       Term Expires

JIM CRAMER            2016
RANDY LARSEN        2016
ERIC PARFREY         2016
ANDY SAWYER        2014
DALE STOCKING      2014
SEAN WIRTH           2014
BARBARA WILLIAMS 2015
BETSY WEILAND      2015
RICK BETTIS           2015

Group Representatives to Executive Committee & Alternates

Delta Sierra Group - MARGO PRAUS
Alternate VACANT


  Maidu Group - JOHN LE POUVIER
Alternate BOB JOHNSON


Placer Group - MARILYN JASPER
Alternate VACANT


Sacramento Group - WARREN HARDING
Alternate RICK GUERRERO


Shasta Group - JOHN LIVINGSTON
Alternate LINDA PANKONIN


Sierra Nevada Group - BARBARA RIVENES
Alternate KAREN COX


Tahoe Group - GRACE ANDERSON
Alternate VACANT


Tuolumne Group - RICK DELVIN
Alternate JON STURTEVANT


Yahi Group - GRACE MARVIN
Alternate VACANT


Yokuts Group - ANITA YOUNG
Alternate BRAD BARKER


Yolano Group - ALAN PRYOR
Alternate VACANT

2014 California Convention (7 delegates)

ANDY SAWYER
DALE STOCKING
ERIC PARFREY
BARBARA WILLIAMS
WARREN HARDING
JIM CRAMER
GRACE MARVIN
RON STORK (Alternate)
SEAN WIRTH (Alternate)

2014 California/Nevada Regional Conservation Committee
(2 delegates, alternates, at-large, etc.)

ERIC PARFREY (Calif Cons Liaison)
BARBARA WILLIAMS (MLC delegate)
RONALD STORK (MLC delegate)
STEVE ELIAS (MLC alternate)
GRACE MARVIN (MLC alternate)
ANGEL MARTINEZ (MLC alternate)
ANDY SAWYER (at-large delegate)
ALLAN EBERHART (at-large delegate)
DALE STOCKING (officer delegate)

Finance Committee

DALE STOCKING (Chair)
BARBARA WILLIAMS
SEAN WIRTH
ANDY SAWYER
BOB SCHNEIDER
MARILYN JASPER

Legal Committee

ANDY SAWYER (Chair)
JIM PACHL (Vice-Chair)
HERB BOLZ
MICHAEL GARABEDIAN
COLIN BAILEY
RON GRASSI

Appointed At-Large Political Committee Members

GAYLE EADS (Chair)
ANDY SAWYER
BOB SCHNEIDER
RANDY LARSEN
ERIC PARFREY
BARBARA WILLIAMS
ANGEL MARTINEZ

Group Representatives to Political Committee
                   (Note: If the group has no appointed rep, the group political chair or the group chair

will be considered the voting member)

ALAN PRYOR - Yolano
LAUREL AMES - Tahoe
MARILYN JASPER - Placer
JOHN LE POUVIER – Maidu
VACANT - Delta Sierra
JON STURTEVANT -Tuolumne
VACANT – Yahi Group
BARBARA RIVENES – Sierra Nevada
RICK BETTIS - Sacramento
JOHN LIVINSTON - Shasta
ANITA YOUNG - Yokuts

2014 Awards Nominating Committee

MARILYN JASPER
TERRY DAVIS (staff)
BETSY WEILAND
BARBARA RIVENES
ANDY SAWYER
BARB WILLIAMS

2014 Awards Banquet Committee


BETSY WEILAND
MARILYN JASPER
BARB WILLIAMS
TERRY DAVIS (staff)
DALE STOCKING

Personnel Committee

BARBARA WILLIAMS
MARILYN JASPER
ANDY SAWYER
DALE STOCKING

Chapter Outings Committee

TONY LOFTIN (Chair)
MEMBERS: GROUP & SECTION OUTINGS CHAIRS

Membership Committee

WARREN HARDING (Chair)
JIM CRAMER
MEMBERS: GROUP MEMBERSHIP CHAIRS

Fundraising Committee

BARBARA RIVENES
MARILYN JASPER
BARB WILLIAMS
BETSY WEILAND
TERRY DAVIS (staff)
DALE STOCKING
SEAN WIRTH

Communications and Bonanza Committee

BARBARA WILLIAMS      Facebook & Bonanza
   TERRY DAVIS (staff)     Webmaster & Listservs

                                                 MARILYN JASPER          Bonanza

                                                 RANDY LARSON           At large

                                ExCom Nominating & Elections Committee for Terms Expiring Dec. 2014

GRACE ANDERSON
TERRY DAVIS (staff)
BARBARA WILLIAMS
ANGEL MARTINEZ

 

Conservation Committee and Conservation Subcommittees

Appointed At-Large Conservation Committee Members

SEAN WIRTH (chair)
BOB SCHNEIDER
CHUCK KNUTSON
ERIC PARFREY
ALLAN EBERHART
JIM PACHL
BARBARA WILLIAMS
TONY LOFTIN
RON STORK
DALE STOCKING
RICK BETTIS
BOB JOHNSON
GRACE ANDERSON
STEVE ELIAS
ROB BURNESS

Group Reps to Conservation Committee (groups may designate alternate)

GRACE ANDERSON – Tahoe
MARGO PRAUS – Delta Sierra
BARBARA RIVENES – Sierra Nevada
GRACE MARVIN – Yahi
PAM NIEBERG – Yolano
MARILYN JASPER – Placer
JAY WINKLER – Maidu
RICK DELVIN –Tuolumne
ANITA YOUNG –Yokuts
VACANT – Sacramento
VACANT – Shasta

Forestry Committee

BARBARA RIVENES (Chair)
JOHN BUCKLEY
CRAIG THOMAS
DON RIVENES
JOHN MOORE
RYAN HENSON
TERRY DAVIS (staff)
TRISH PUTERBAUGH
PETER ELIAS
BOB JOHNSON
STEVE ELIAS
JON STURTEVANT
VIVIAN PARKER
SUE BRITTING
JENNIFER QUASHNICK
LAUREL AMES
GORDON JOHNSON
JIM BROBECK
STEPHEN SAYRE
ADDIE JACOBSON
SUE LYNN
BARBARA WILLIAMS

Timber Project Legal Action Review Committee

CRAIG THOMAS
JOHN BUCKLEY
BARBARA RIVENES

Public Lands & PG&E Committee

BARBARA RIVENES
RON STORK
ALLAN EBERHART
GRACE MARVIN
DON RIVENES
CHUCK KNUTSON
BOB JOHNSON
JOHN MOORE

Genetic Engineering Committee

CARROLL NAST
MARGO PRAUS
PAM NIEBERG

Committee for Sustainable World Population

CHUCK KNUTSON (Chair)
KAREN PITTS
EVAN JONES
LEE MILLER
VIRGINIA PHELPS
ELAINE GORMAN
MILT TRIEWEILER
ANDREW NELSON
STEVE ELIAS

Climate Change Committee

STEVE ELIAS (Chair)
GENE WILSON
RICK BETTIS
BRAD BARKER
TERRY DAVIS (staff)
GRACE MARVIN
DALE STOCKING
ERIC PARFREY
GRACE ANDERSON
ALAN PRYOR
SEAN WIRTH
DELPHINE BRODY
JULIETTE BECK
ALYSSA KNOBELOCH
ERIN HAUGE
GABRIELLA MONASTERIO
HEIDI NURSE
HELENA CHUNG
JAMES CRAMER
TERRY WILLIAMS
ERIK TOOTELL
JANISE ORCUTT
JON CANDY
BOB SCHNEIDER

  

 


OUTINGS | CALENDAR | CONTACT US | GROUPS/SECTIONS | ACTION ALERTS | VOLUNTEER | CONSERVATION

BONANZA ONLINE | PROTECT WILDLIFE | CHALLENGE SPRAWL | POPULATION | RESOURCES/LINKS | JOIN | HOME

Copyright © 2011 Sierra Club Motherlode Chapter
Site Design & Production by: Parallax Design Group